REGULAMIN CHGL
Spis treści
Regulamin
Chełmskiej Grupy Literackiej „LUBELSKA 36”
- §1.
Chełmska Grupa Literacka „Lubelska 36” zwana w dalszej części Regulaminu ChGL działa przy Wydawnictwie TAWA Waldemara Taurogińskiego i skupia: poetów, prozaików, krytyków literackich i eseistów związanych z ziemią chełmską.
- §2.
Celem działalności ChGL jest:
- rozwijanie i doskonalenie własnej twórczości literackiej;
- popularyzowanie literatury własnej i ogólnopolskiej na terenie ziemi chełmskiej;
- organizowanie spotkań autorskich, odczytów, konkursów literackich, kiermaszy, promocji nowo wydanych książek;
- wydawanie zbiorowych publikacji – almanachów, antologii poetyckich i prozatorskich;
- popularyzowanie literatury, kultury i czytelnictwa.
- §3.
Zasady przyjmowania do Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”
- Do ChGL może należeć autor utworów literackich reprezentujących odpowiednio wysoki poziom artystyczny.
- Zainteresowany składa pisemną prośbę o przyjęcie, podając dane o sobie i załączając utwory – w maszynopisie, publikowane w prasie lub w książkach.
- O przyjęcie do grupy wnioskuje pięcioosobowa Komisja Kwalifikacyjna, powoływana przez Walne Zebranie ChGL; kadencja Komisji Kwalifikacyjnej trwa 2 lata.
- Decyzję o przyjęciu do ChGL podejmuje Zarząd w terminie 14 dni od dnia otrzymania pisemnej pozytywnej opinii Komisji Kwalifikacyjnej o twórczości kandydata do ChGL.
- Decyzja Zarządu jest ostateczna.
- Autorzy, którzy zostaną przyjęci do ChGL, podpisują deklarację przynależności do ChGL oraz otrzymują na uroczystym spotkaniu legitymację przynależności do ChGL.
- W przypadku braku pozytywnej opinii Komisji Kwalifikacyjnej Zarząd ChGL może podjąć decyzję o przyjęciu autora, którego twórczość dopiero kształtuje się, do tzw. „Poczekalni” ChGL (bez legitymacji); członkowie „Poczekalni” mają prawo uczestniczyć w spotkaniach ChGL, bez prawa głosowania w podejmowaniu uchwał.
- §4.
Członkowie i kandydaci zobowiązani są do harmonijnej współpracy, wzajemnego szacunku, pomagania sobie we wszystkich aspektach działalności oraz do troski o dobre imię Grupy i poszczególnych jej członków.
- §5.
Członek lub kandydat na członka ChGL nie może być równocześnie członkiem lub kandydatem innej równorzędnej grupy literackiej. Kandydat na członka ChGL składa pisemne oświadczenie o nieprzynależności do innej grupy literackiej.
- §6.
Władze Chełmskiej Grupy Literackiej „Lubelska 36”
- Pracą ChGL „Lubelska 36” kieruje Zarząd w składzie:
- Prezes
- Wiceprezes
- Skarbnik
- Sekretarz – reprezentant Wydawnictwa TAWA
- Zarząd, z zastrzeżeniem §6. ust. 3, jest wybierany demokratycznietajnym głosowaniu na walnym zebraniu, przy czym Prezesem zostaje osoba, która uzyskała największą liczbę prawidłowo oddanych głosów. Pozostałe funkcje – Wiceprezesa i Skarbnika – zostają wskazane osobowo podczas pierwszego spotkania – ukonstytuowania się Zarządu.
- Sekretarz nie podlega tajnym wyborom. Warunkiem jego wejścia w skład Zarządu jest uzyskanie przez kandydata na Sekretarza, wskazanego przez Wydawnictwo TAWA, pozytywnej opinii Walnego Zebrania w głosowaniu jawnym.
- Kadencja Zarządu ChGL trwa 2 lata.
- Zarząd może być odwołany lub jego kadencja skrócona tylko przez Walne Zebraniepowodów:
- niewywiązywania się z przyjętych zobowiązań,
- naruszenia Regulaminu i etyki ChGL,
- własnej rezygnacji z pracy (całego zarządu lub pojedynczych osób).
- Na walnym zebraniu członków Grupy, kończącym okres kadencji Zarządu, jest on zobowiązany do złożenia odpowiednio: sprawozdania (Prezes)rozliczenia rachunkowego – przychody i rozchody (Skarbnik).
- §7.
Walne zebranie członków
- Walne zebranie członków ChGL odbywa się przynajmniej raz w roku.
- Członkowie ChGL „Lubelska 36” na walnym zebraniu decydują zwykłą większością głosów o problemach finansowych w zakresie:
- opłacania składek członkowskich i ich wysokości;
- opodatkowania się na ewentualne zbiorowe publikacje książkowe,
- innych potrzeb Grupy,
- w uzasadnionych przypadkach na pisemny lub ustny wniosek zainteresowanego członka lub innych członków – zwolnieniaopłacania składek członkowskich.
- §8.
Zarząd i poszczególni członkowie ChGL „Lubelska 36” pracują społecznie, nie pobierają żadnej opłaty – ani pieniężnej, ani materialnej.
- §9.
Skreślenie z listy członków ChGL
- Członek może być skreślony z listy członków w przypadku:
- rażącego łamania postanowień Regulaminu ChGL „Lubelska 36”;
- nieregulowania składek członkowskich, z nieuzasadnionych powodów, przez okresmiesięcy.
- Przed podjęciem decyzji o skreśleniu z listy członków, osoby zainteresowane powiadamia się na piśmie, określając przyczynę wykluczenia z ChGL oraz warunki, które muszą być spełnione, aby decyzja ta została cofnięta.
- Decyzję w postaci uchwały o skreśleniu z listy podejmuje Zarząd.
- §10.
Zarząd może wyrazić zgodę na zwolnienie lub zawieszenie opłacania składek członkowskich na podstawie pisemnej prośby członka ChGL, który winien ją uzasadnić.
- §11.
Członkowie ChGL, którzy nie wyrażają woli współpracy z Grupą, nie uczestniczą w spotkaniach ChGL – nie mogą ubiegać się o włączenie swoich wierszy w wydawnictwa zbiorowe ChGL.
- §12.
- Wszystkie uchwały podejmowane są zwykłą większością głosów przy obecności przy-najmniej 2/3 członków odpowiednio: Zarządu, komisji Kwalifikacyjnej lub walnego zebrania.
- W przypadku nieuzyskania zdecydowanej większości o wyniku głosowania decyduje głos – odpowiednio: Prezesa lub przewodniczącego (dot. komisji kwalifikacyjnej).
- §13.
Sprawy nieujęte w Regulaminie, a wynikłe w trakcie działalności ChGL, będzie rozstrzygać Zarząd na swych posiedzeniach lub walne zebranie członków ChGL „Lubelska 36”.